EN  English

Noc vědců s Fakultou chemickou

Pátek, 5. 10. 2018 , Purkyňova 118, Brno, 18:00 - 24:00 hod

Zveme Vás na letošní ročník Noci vědců, kterého se naše fakulta účastní již třináctým rokem. Letošní celorepublikové téma zní: 100 let české vědy.

Výstava

Obyčejné věci pod neobyčejným mikroskopem

Nahlédnete do mikrosvěta kolem nás – výstava velkoformátových fotografií z běžného života nás všech, pořízených pomocí elektronového mikroskopu při zvětšení 500 – 10000 x.  Uvidíte takto například pavouka, mouchu, klíště nebo různé druhy koření a mouku.

Expozice

Od odpadního oleje až po bioplast a jeho 3D tisk

Předvedeme vám princip produkční a zpracovatelské linky pro bioplast. Uvidíte bakterie, které využívají jako ,,krmivo“ odpadní fritovací olej i jiné bioodpady vznikající při produkci např. např. vína a kávy a umějí z něj vyrobit  bioplast, který následně využíváme pro mnoho aplikací  např.i 3D tisk. 

Noc_vedcu_032

Bioplasty rozložitelné v přírodě

Víte, že v oceánech je nyní 268 mil tun plastů a jedné obyčejné plastové lahvi trvá 450 let , než se v oceánu rozloží? Ukážeme vám naše řešení problému plastových odpadů.

Pitná voda a nejen letošní sucho

Představíme vám, jaká hledáme řešení pro zabezpečení dostatku vody a její kvality.  Víte, že 4 mld lidí na světě nemá přístup k pitné vodě?

Zájemcům, kteří si přinesou vzorek vlastní pitné vody, provedeme analýzu.

MATELAB  - Chemická hra pro celou rodinu

Předvedeme vám opravdovou chemickou laboratoř, se kterou se zabaví celá rodina. Žádné imitace! Matelab je pro každého, kdo si chce opravdu vyzkoušet pokusy, na které ve škole nikdy nezbyde čas.  

Nejen 100 let s kovy

Kovy slouží k pokroku více jak 5000 let a jsou pro moderní civilizaci zcela nepostradatelné. Přijďte se podívat, jak vypadá složení i mikrostruktura kovů. Po vyplnění náročného testu 90 z vás si bude moci vyrazit  svoji originální minci – do hliníku, mědi, mosazi, bronzu, či stříbra a to podle výsledku testu. Začátky v 18:30, 20:00, a 21:30 hodin.

Česko-slovenská potravinářská věda slaví 100  let 

Dozvíte se také o světovém kulinářském vynálezu pocházejícím z první ČSR a můžete si nějaký exemplář připravit a ochutnat. Ochutnáte také některé z výrobků, které „přežily“ od dob socialismu a jsou podle původní receptury vyráběny dodnes, často i 50 let. Možná budete překvapeni, o které se jedná. Přijďte se podívat a ochutnávat, jste vítáni!  

Technologie biotechnologické produkce „zdravých“ bioplastů (HYDAL)

Vyvinuli jsme  technologii výroby mikrobiálního plastu z použitého fritovacího oleje přeměněného speciálními bakteriemi na polymer PHA, který je plně biodegradabilní a neškodí životnímu prostředí. Ukážeme Vám, jak si bakterie plní „bříška“ polymerem a co všechno z tohoto polymeru lze vyrobit.

Stanoviště plné barev

Přijďte se zapojit do půl hodiny experimentování na stanoviště  plné barev .  Experimenty od barevné duhy přes chodící vodu až k vodopádu, si můžete pak zopakovat i doma.

Divadlo vědy

Tradiční zábavné pokusy, přes ty  pohádkové až po laboratorní - výbušné a hořlavé. Můžete se těšit na pokusy s oxidem uhličitým, Bengálský oheň, hady, sopku, gina, či potopení Titaniku v přímém přenosu!

GEODUST - aneb jde to i bez cementu

Ukážeme vám výrobky z betonu bez cementu i suroviny, ze kterých je tento beton vyroben.

Zábavné pokusy

Chemické pokusy realizované SPŠ chemickou, Brno.

 

LaboratořE

Kolové nápoje zblízka

Přijďte se podívat  a přijít  na zub těmto oblíbeným nápojům. Víte, kolik cukru vypijete, když si dáte skleničku nebo dvě? V kolových nápojích je kromě velkého množství cukru, případně umělých sladidel, také celkem dost kyselin. Ptáte se proč?  U nás se to dozvíte. Začátky v 18:15, 19:15, 20:15 a 21:15 hodin.

Co taky umí  vzduch a vír

Určitě víte, že vír je základem tornád a umí třeba vtáhnout lidi do proudu řeky pod splavem. Uvidíte jak tento princip funguje, jak se vzduch čistí  a v akci uvidíte kapalinovou pračku.Začátky v 18:45, 19:30, 20:30, 21:00 a 21:30 hodin.

PLAZMA - čtvrté skupenství hmoty

V přírodě se vyskytuje jako blesk nebo polární záře. Běžně se s ním setkáváme i v elektronice nebo osvětlovací technice. Ale jak vypadá ve skutečnosti elektrický výboj? Přijďte se podívat jak fungují elektrické výboje v různých konfiguracích a co s nimi lze provádět.Začátky v 18:30, 20:00 a 21:30 hodin.

 

 

Ohlédnutí - několik fotografií z roku 2017


Video z dřívějšího ročníku Noci vědců na FCH VUT: