Publication detail
Možnosti zpracování odpadu z recyklace fotovoltaických panelů jako složky kompozitů ve stavební výrobě
STEHLÍK, M.
Original Title
Možnosti zpracování odpadu z recyklace fotovoltaických panelů jako složky kompozitů ve stavební výrobě
English Title
Possibilities of processing waste from the recycling of photovoltaic panels as a component of composites in construction production
Type
journal article - other
Language
Czech
Original Abstract
Článek představuje projekt, jehož cílem bylo nalézt uplatnění pro recyklované skleněné frakce z fotovoltaických panelů. Zaměřili jsme se na silikátové stavební materiály.
English abstract
The article presents a project whose goal was to find an application for recycled glass fractions from photovoltaic panels. We focused on silicate building materials.
Keywords
recyklace;panely z fotovoltaických panelů;kompozity;mechanické vlastnosti
Key words in English
recycling; panels from photovoltaic panels; composites; mechanical properties
Authors
STEHLÍK, M.
Released
7. 10. 2024
Publisher
TZB-info
Location
Brno
ISBN
1801-4399
Periodical
TZB-info
Year of study
10
Number
1
State
Czech Republic
Pages from
1
Pages to
12
Pages count
12
URL
BibTex
@article{BUT189826,
author="Michal {Stehlík}",
title="Možnosti zpracování odpadu z recyklace fotovoltaických panelů jako složky kompozitů ve stavební výrobě",
journal="TZB-info",
year="2024",
volume="10",
number="1",
pages="1--12",
issn="1801-4399",
url="http://stavba.tzb-info.cz/E-stav-www.estav.cz"
}