NocVědců


PROGRAM NOCI VĚDCŮ 2023:
TAJEMSTVÍ

 • Tajemství úžasné vědy chemie vám poodhalíme 6. října 2023 v čase 18:00-22:00 u nás na Fakultě chemické!
 • A na co se můžete těšit?
 • Za tajemstvím chemie: Stezka odvahy pro odvážné děti. Během stezky fakultou nasbíráte indicie, které vám pomohou vyluštit tajenku. Lístek pak odevzdejte u infostánku, budete zařazeni do slosování o výhry!
 • Úniková hra: Tajemství zamčené laboratoře 301. Čeká vás pár chemických úkolů, které vám odemknou zámky a nakonec i dveře ven z laboratoře. Pozor: pro úspěšné absolvování hry je potřebná znalost chemie min. na úrovni SŠ a vyšší. Jinak se ven nedostanete! Tým s nejlepším časem získává speciální výhru. Hry se mohou zúčastnit týmy o velikosti 3-5 hráčů.
 • Chemická show s překvapením!
 • Stánky s aktivitami v laboratorním traktu a návštěvy utajených laboratoří:
 • Co tajemného se skrývá pod pojmem koloidní chemie? Koloidní chemie, ač na první pohled tajemný název, se ve skutečnosti nachází všude kolem nás. Pojďte s námi koloidní chemii prozkoumat a v rámci expozice si připravit chutný bubble tea, zapálit si hořící gel nebo si pohrát s vlastnoručně vyrobeným slizem! Ale u gelů to nekončí. Společně s námi se také ponoříte do tajů barevných emulzí, barev měnících se v kouzelných lahvích přímo ve vašich rukou nebo si sáhnete na podivnou Nenewtonovskou kapalinu. V neposlední řadě také zjistíte, co se skrývá pod pojmem fluorescence a kde se s ní v běžně potkáváte.
 • Tajemství samočistících a samodesinfekčních povrchů: Ve spoustě oblastí lidské činnosti potřebujeme potlačovat škodlivé mikroorganismy. To může být spojeno s rizikem úniku nežádoucích biocidních látek nebo jejich reziduí do životního prostředí. Pojďte s námi odhalit tajemství reaktivních forem kyslíku, které mohou tento úkol zastat velmi elegantně a účinně bez rizika kontaminace životního prostředí. Na tuto expozici bude pro zájemce o téma navazovat exkurze do laboratoře.
 • Tajemství chuťových zážitků: Senzorická analýza v akci. Přijďte se k nám připojit na fascinující cestu do světa senzorické analýzy! Budeme společně odhalovat tajemství, která se skrývají za chutěmi a vůněmi potravin. Prostřednictvím interaktivních ukázek a ochutnávek se dozvíte, jak odborníci analyzují a rozumí jedinečným chuťovým zážitkům. Zveme všechny, kteří mají rádi potraviny a chtějí pochopit, jaké tajemství se skrývá za jejich oblíbenými pochoutkami. Přijďte s námi odhalit tajemství senzorické analýzy a prozkoumejte své chuťové smysly na nový způsob!
 • Tajemství čistících kosmetických přípravků: Vyzkoušejte si přípravu tuhého mýdla, jehož tajnou recepturu budete mít v rukou právě vy. Víte, jak čistou pokožku máte? Zblízka se podíváte na nečistoty, které se mohou na pokožce objevovat. Dozvíte se také způsoby výroby mýdel a představíme vám další produkty, které mohou být v kosmetice využívány.
 • Tajemství bakterií: Bakterie jsou okem neviditelné přesto však jsou nedílnou součástí našeho života. Jsou to mikroskopičtí superhrdinové, kteří dokáží neskutečné věci. I když si svoje tajemství dobře střeží, my vám ho poodhalíme. Zajímá Vás, co tito drobní tvorové dokážou? K čemu je můžeme využít, abychom snížili zatížení planety plasty? Přijďte se za námi podívat a dozvíte se, co jsou to mikrobiální polymery.
 • Tajemství potravin: Poznáte kvalitní potravinu od nekvalitní? (Exkurze do laboratoře). Víte, jak probíhá kontrola kvality potravin? Víte, jak se falšovaly potraviny dříve a jak se falšují dnes? Víte, jak se analyzují? Přijďte se podívat na prohlídku naší analytické laboratoře potravin, kde Vám poodhalíme tajemství kvality a falšování potravin.
 • Tajemství polymerů: V dnešní době se setkáváme s plasty při každém kroku. Přijďte se podívat, co lze z plastů vyrobit a zkuste určit, ze kterého polymeru jsou vyrobeny naše produkty.
 • Tajemství kovů: Člověk využívá kovů již téměř 10 000 let. Za tuto dobu se staly nedílnou součástí našeho života. Jedná se však o materiál nabízející velké množství nejrůznějších struktur. Přijďte za námi poodhalit tajemství těchto struktur a zkuste poznat, která struktura patří k výrobkům, se kterými se denně setkáváte.
 • Tajemství silikátů: Silikáty jsou materiály využívané především ve stavebnictví. Přijďte se podívat na náš stánek a poznejte tajemství silikátů. Zároveň si u nás můžete změřit pomocí rentgenové fluorescence, z čeho se skládají vaše náušnice, řetízky, či prsteny.
 • Jaká tajemství ukrývá voda? Ukážeme vám, jaké organismy můžeme nalézt v aktivovaném kalu z brněnské čistírny odpadních vod v Modřicích. Dále se budete moci přesvědčit, zda na první pohled čistá voda je opravdu čistá. Uvidíte, jak funguje čistírna odpadních vod a jaká překvapení v ní lze nalézt a také, co vše jsme schopni se dozvědět o Brňanech pouze z analýzy vaší odpadní vody.
 • Tajemství půdy: Poznejte tajemství půdy, její hlavní složky i organismy, které se v ní vyskytují. Seznámíme vás také s tím, jak je půda znehodnocována, co škodí půdním organismům, jak zajistit, aby v ní bylo dost živin a vody pro rostliny, a čím jí můžete pomoci vrátit se zpátky do kondice. Pro zájemce bude v laboratoři připravena hra, při které budou moci na vlastní kůži odhalit, co skrývá naše laboratorní půda.
 • Tajemství kapky: Zahrej si na detektiva a urči z kapky, jaké obsahuje prvky!


Kde

Vysoké učení technické v Brně
Fakulta chemická
Purkyňova 464/118
612 00 Brno

Jak se k nám dostanete?


Kdy

Pro zobrazení mapy je nutné povolit cookies typu Marketing. Změnu nastavení provedete zde..