Historie naší fakulty
Počátek působení dnešní Fakulty chemické VUT datujeme k 8. listopadu 1911 a je tedy jednou z nejstarších českých chemických fakult. První přednášky na nové fakultě začaly 23. října 1912. Pro výuku chemického oboru na naší univerzitě, tehdy nazývané C. k. vysoká škola technická Františka Josefa v Brně, byla získána budova na Falkensteinerově ulici. Prvním děkanem byl zvolen profesor anorganické chemie Bohumil Kužma. Ústav anorganické chemie prof. Kužmy byl nejstarším ústavem chemického oboru. V roce 1912 prof. Jan Novák založil Ústav analytické chemie a prof. Jiří Baborovský Ústav teoretické a fyzikální chemie. O rok později, v roce 1913 založil profesor Cyril Krauz Ústav organické chemie a chemické technologie VI (tuky, dehty, barviva) a profesor Otakar Kallauner Ústav chemické technologie I (anorgnický velkoprůmysl a křemičitany).
Na své obnovení musela Fakulta chemická čekat až do roku 1989, kdy na základě podnětu prof. Dr. Ing. Aloise Wagnera vznikl z iniciativy brněnských chemiků návrh na obnovení Fakulty chemické Vysokého učení technického v Brně. Vypracování tohoto návrhu se na přelomu let 1989 a 1990 ujali: za Vysoké učení technické v Brně prof. Dr. Ing. Zdeněk Šauman, DrSc. a prof. Dr. Ing. Vladimír Lach, CSc.; za Československou akademii věd akademik Armin Delong a doc. Ing. Jaroslav Janák, DrSc.; a za Československou společnost chemickou prof. RNDr. Karel Veselý, DrSc. a Dr. Ing. Adolf Pokorný, CSc.
Dne 5. ledna 1990 byl návrh obnovy fakulty chemické připraven pro jednání tehdejšího rektora VUT v Brně prof. Ing. Arnošta Höniga, DrSc. s akreditační komisí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Jednání v první fázi narážela na dislokační potíže VUT. Do dalších jednání se zapojili prorektor VUT v Brně doc. RNDr. Jaroslav Cihlář, CSc., prof. Ing. Jiří Brandštetr, DrSc., prof. Ing. Lubomír Lapčík, DrSc. a prof. Ing. Jiří Matoušek, DrSc. a další členové pedagogického sboru. Dne 26. května 1992 tento návrh předložil již nový rektor VUT v Brně prof. Emanuel Ondráček akademickému senátu VUT v Brně. Akademický senát návrh jednoznačně schválil a začátkem června byla o záměru obnovit Fakultu chemickou VUT v Brně informována akreditační komise MŠMT ČSFR.
Od 1. ledna 1993 měla být fakultě chemické k dispozici tradiční budova chemického pavilonu na Žižkově ulici, avšak rozhodnutím rektora prof. E. Ondráčka byla tato budova vybavená pro výuku chemických inženýrů přidělena stavební fakultě, která za to uvolnila pro výuku chemie nevyhovující budovy na Veslařské ulici. Tím se zkomplikovala situace pro další rozvoj Fakulty chemické, neboť v roce 1996 měla Fakulta chemická již 450 posluchačů a prostory obou malých budov na Veslařské ulici pro výuku nestačily. Zlepšení situace přinesla až později rekonstrukce budovy závodu Meopta v Králově Poli.
Koncepce studijních oborů, konstituovaných od obnovení činnosti fakulty i v dalším výhledu, vychází z potřeb rozvoje VUT a reflektuje potřeby a požadavky společnosti a trhu práce v blízké i vzdálenější budoucnosti. V současné době je proto Fakulta chemická etablovanou a respektovanou vzdělávací institucí s výraznou výzkumnou činností a silnými vazbami na průmyslovou i další aplikační sféru.