ABSOLVENTI FCH

Studium na Fakultě chemické není jen o teorii!

Naši studenti se v průběhu studia velmi často dostanou do přímého kontaktu s praktickými aplikacemi a výzkumem pro komerční sféru. Dbáme na to, aby jim tyto zkušenosti přinesly konkrétní užitek pro jejich následné uplatnění v budoucím zaměstnání. Oslovili jsme některé z našich absolventů s prosbou o krátké zhodnocení jejich působení na fakultě s důrazem na jejich současné uplatnění v praxi.

Ing. Vladimír Pavlita

Senior Manager, Global Municipal Application Development
HACH

„Studium na Fakultě chemické mi dalo komplexní pohled na chemii jako vědní obor, detailní přehled všech chemických odvětví, napojení na výzkum, vývoj, průmysl a aplikaci všech oborů chemie v praxi. Ve třetím ročníku tak bylo celkem snadné se rozhodnout pro další specializaci pro inženýrské studium. Nejzajímavější bylo setkávání a přednášky od externích profesorů, kteří s námi sdíleli své letité zkušenosti z praxe, reálných provozů, firem, laboratoří. Většina mých dnešních přátelství je právě z období studia na FCH a ve 4. ročníku jsem se dokonce seznámil se svou stávající manželkou. Bylo to krásných 5 let života v bílých pláštích mezi laboratořemi a přednáškami!“

Ing. Vojta Dvorský

Process engineer of ferromagnetic composite development
TDK Electronics

„Díky znalostem získaným při studiu na Fakultě chemické má člověk možnost zabývat se velmi zajímavými inovativními technologiemi a funkčními materiály, podílet se na jejich vývoji a vlastními nápady je ovlivňovat. Pomocí nových technologii můžeme čelit globálním výzvám, na které budeme narážet v budoucnu. Patří mezi ně například řešení odpadového hospodářství a recyklace, nahrazení antibiotik novými druhy léků či problematika čistoty ovzduší, vody a půdy. Na fakultě nás připravili velmi dobře a stále vycházím ze svých zápisků získaných na přednáškách, studijních pobytech nebo praxi v zahraničních laboratořích. Studiem to nekončí. Po absolvování je možné aktivně s universitou spolupracovat nebo využít svých odborných kontaktů získaných při studiu. Pro mě bylo VUT dobrá volba.“

Ing. Iveta Kotzurová

Výzkumný a vývojový pracovník
ASIO

„Jmenuji se Iveta a jsem absolventkou Chemické fakulty VUT, oboru Chemie a technologie ochrany životního prostředí. Na firmu ASIO TECH spol. s r. o. jsem nastoupila hned po škole a pracuji jako chemický technolog junior. Již druhým rokem se věnuji výzkumnému projektu zabývající se technologiemi odstraňování fosforu v terciárním stupni komunální čistírny odpadních vod. Náplní mé práce je vedení projektu, provozování a testování pilotních a poloprovozních jednotek na reálných čistírnách, výjezdy do terénu, ale i laboratorní testování technologií, příprava designů a další výzkumná činnost.“

Ing. Lucie Horáčková

Vývojový pracovník R&D Contipro
Contipro

„Na VUT jsem vystudovala obor Chemie pro medicínské aplikace a následně jako absolvent nastoupila v roce 2018 do Contipra na pozici Odborného asistenta R&D. Nyní se již na pozici Vývojového pracovníka R&D věnuji zvlákňování kyseliny hyaluronové pomocí metody wet-spinning a následného zpracování vláken do formy nití či pletenin. Předpokládané využití těchto vláken je díky specifickým vlastnostem kyseliny hyaluronové v medicíně. Práce v Contipro mě obohatila nejen o spoustu zkušeností a informací ale získala jsem zde také několik nových přátel. Zároveň mi také umožnila dále se vzdělávat a pokračovat dálkově v doktorském studiu.“

Ing. Jakub Dušek

Výzkumný a vývojový pracovník
TEVA

„Jsem absolventem FCH VUT v Brně, kde jsem vystudoval obor Chemie pro medicinské aplikace. Během studia jsem se zabýval syntézou a analýzou vlastností anorganických komplexů s bioaktivními látkami. Právě celý tento proces výzkumu od myšlenky přes syntézu až k testování finálního produktu mě nadchl a rozhodl jsem se, že se chci tímto směrem v životě ubírat. Ve 4. ročníku jsem měl už jasnou představu, že chci spolupracovat s renomovanou firmou. Nastoupil jsem na stáž do firmy Teva a poté na částečný úvazek jako Výzkumný a vývojový pracovník a začal prohlubovat své znalosti. A když přišla nabídka po státnicích nastoupit na pozici Trainee pro oddělení, kde jsem již pracoval, okamžitě jsem souhlasil. Nejen kvůli zajímavé a prospěšné práci ve stabilní společnosti, ale také kvůli kolektivu, kterého jsem se mezitím stal součástí.“

Ing. Jan Ostrezi

Injection Molding Specialist
International Automotive Components Group s.r.o. - Hodonín Plant

„Po gymplu jsem se rozhodoval co dál, věděl jsem pouze, že chci studovat technický obor, a že chci žít Brno. Chemie? Většina lidí na toto slovo odpovídá nějakým citoslovcem, většinou ne zcela líbivým. Přesně kvůli tomu jsem si řekl, že ji půjdu studovat a pak budu ten pan inženýr chemie. Chemie je překrásná z mnoha perspektiv, mně osobně se nejvíce líbí její rozmanitost. Každý si v ní najde svoji větev, ze které bude na větvi.

Pro mne se touto větví staly polymerní materiály. Díky dobrému výběru fakulty se mi podařilo získat místo v oboru ještě před dokončením inženýrských státnic.

Nejcennější a nejlepší věc, kterou vám fakulta dát, je technické myšlení. Právě ten široký záběr vás tak nějak donutí si dávat věci do souvislostí a propojovat teorii s praxí. A někdy je prostě potřeba vzít do ruky hasák i s inženýrským titulem (Chemické inženýrství I + II best!). PS: Je tam tak 2x víc holek jak kluků :-).“

Ing. Lucie Ráčková

vědecko-výzkumný pracovník
RADANAL s.r.o.

„Na základní škole mě bavila (pouze) chemie a hudební výchova. Střední průmyslová škola chemická v Ostravě byla pro mě jasnou volbou! Už jen kvůli kritérií pro přijetí… S dobrým průměrem bez přijímaček :-). Mé známky se o moc nezhoršily, tudíž jít na vysokou školu byl plán číslo jedna.

No a co dál? Chtěla jsem studovat v Brně, městě studentů, mít stále školu, kde převažuje praxe nad teorií a vybrat si konkrétní specializaci, která bude mít budoucnost. Proto tyhle důvody stačily k volbě FCH VUT.

Jako téměř čerstvý absolvent pracuji jako vědecko-výzkumný pracovník v analytické laboratoři a podílím se na mnoha projektech, které mohou ovlivnit naši budoucnost. Firma, ve které pracuji je pořadatelem mezinárodní konference v oblasti výživy a zdraví. Program potravinářská chemie a biotechnologie i Vám může nabídnout spoustu pracovních příležitostí, protože jíst se nikdy nepřestane.“

Ing. Jiří Červenka

Technický inženýr – Zákaznický servis
PEGAS NONWOVENS, s.r.o.

„Když jsem končil na Střední průmyslové škole chemické, věděl jsem, že chci v oboru pokračovat. Neměl jsem ale představu, kam dál a utěšoval jsem se alespoň dosaženou maturitou. Nakonec mě zachránila FCH VUT, která nabírá studenty za určitých podmínek bez přijímaček nebo s přijímačkami, které však nejsou bůhvíjak náročné. To mě nakonec přesvědčilo, abych zkusil štěstí.

Na začátku to sice byl pořádný dril, protože se do nás snažili napumpovat co nejvíce informací skrze přednášky, cvičení, laboratoře a domácí úkoly. Pokud člověk ale skutečně chce a maká na sobě, dokáže se na škole bez problému udržet. Zkrátka abyste šli studovat FCH VUT, nemusíte být hvězdy – FCH VUT byste měli jít studovat, pokud se opravdovými jedničkami chcete stát.“

Ing. Radek Holešinský

Ředitel
Výzkumný ústav stavebních hmot, a.s.

„Už od základní školy mě fascinovalo pozorovat chemické reakce v praxi a mít možnost experimentovat. Volba oboru na vysoké škole pro mě proto byla jednoduchá. Chemická fakulta VUT má navíc špičkovou pověst a rozhodně mě nezklamala. Studentský život mi dal možnost poznat nové kamarády, kolegy i vynikající akademiky, se kterými se setkávám na společných projektech dodnes.

Jako výzkumný pracovník dnes a denně oceňuji nejen bohaté teoretické a praktické dovednosti, které mi profesoři byli schopni předat, ale jako manažer jsem rád i za možnost podílet se na univerzitní samosprávě. Na svá studentská léta na CHF VUT budu prostě vždy rád a s úsměvem vzpomínat.“

Ing. Blanka Kremláčková, DiS.

Specialista pekárenské divize
PENAM, a.s. Brno

„Proč jsem studovala právě FCH na VUT v Brně? Protože jsem chtěla získat kvalitní vysokoškolské vzdělání. Navíc je Brno městem studentů, takže bylo rozhodnuto! Během studia jsem si rozšířila vědomosti teoretické i praktické. Naučila se jak individuální práci (třeba jako pomocná síla v laboratoři mikrobiologie), tak práci v týmu. Na co stále vzpomínám, jsou skvělí spolužáci z mého ročníku. Tým, co táhl za jeden provaz. Nesmím zapomenout na osobní přístup vyučujících, kteří nás dokázali zaujmout svým výkladem a inspirovali nás jít dál, být věrní oboru, který studují.

Za těch x let od promoce jsem stále věrná „potravinám“, tak práci pro PENAM, a.s. - lídru pekařském oboru. Studovat „chemárnu“ byla dobrá volba stejně jako jsou dobrou volbou naše výrobky. Při jejich výrobě jsou využívány moderní trendy z oboru ve spojení kvality a bezpečnosti potravin. Svou troškou „do mlýna“ přispívám i já :).“

Ing. Ondřej Kundera

LARS Chemie. spol. s.r.o.

„Už na gymplu jsem věděl, že humanitární směr není nic pro mě. Když se začal lámat chleba, co budu dál dělat, tak to vypadalo následovně. Bavila mně matematika, fyzika i chemie. Z tohoto výběru nebylo složité si zvolit. Matematika je v praxi těžko uchopitelná, na fyziku jsem neměl hlavu, tak mi "zbyla" chemie.

A snažil jsem se vybrat vysokou školu tak, aby tam bylo od každého něco. Nechtěl jsem být technik v Pardubicích ani teoretik v Praze. A popravdě nejbližší mi byla mentalita lidí tady v Brně. A bylo rozhodnuto. Přijímačky šli levou zadní (gympl jsem prolezl se čtyřkama krom té chemie, fyziky a matematiky). A pak už to šlo jak na páse, někdy dobrý, někdy horší, někdy ještě horší. Kdo nezažije, neví. Nebudu Vám lhát, něco se v té škole dělat musí, jinak to nejde. Pět let uteklo jak voda, ale jednoznačně jsem získal. Přátele, vědomosti, rozhled. Ihned po škole jsem nastoupil do společnosti LARS chemie, kde pracuji jako technolog. O pokovování jsem nevěděl nic, ale měl jsem na čem stavět díky FCH VUT. Rada na závěr?.“

„Nejlepší část vzdělání je ta, kterou člověk získal sám.“ Walter Scott

Ing. Emil Letavaj

Technical Sales Composites
Polychem Composite-CS s.r.o.

„K chémií som začal inklinovať v 3. ročníku na gymnáziu a po jeho ukončení som vedel, žeby som v jej štúdiu rád pokračoval. Rozhodol som sa pre VUT - Fakultu chemickú v Brne, vďaka ktorej som mal možnosť dozvedieť sa niečo viac o polymérnych a kompozitných materiáloch. Moja práca spočíva v predaji vstupných surovín používaných na výrobu kompozitných materiálov (peroxidy, výstuže, živice a pod.). Bez technických znalostí získaných na škole by sa mi predávalo a odporúčalo dané suroviny rozhodne ťažšie. Ľudia zo spoločností, ktoré navštevujem ocenia, že nepoznám len cenu daných surovín, ale aj čo sa s nimi v priebehu výroby deje. A za to môžem poďakovať našej fakulte a jej zamestnancom.“

Ing. Martin Šafář

Student doktorského programu – University of Birmingham, UK
Aplikovaný výzkum ve spolupráci s CTS Corporation

„Už na gymnáziu se mi hrozně líbilo, jak má v chemii všechno řád a jak chemie otevírá člověku zcela nový pohled na svět. FCH v Brně jsem volil částečně kvůli umístění a částečně jako osobní výzvu. Ze studia na fakultě nejvíce oceňuji, že jsem získal správné návyky pro práci v laboratoři a naučil se analytickému a kritickému myšlení, které se mi dodnes hodí nejen ve výzkumné činnosti. Laboratorní praktika byla obecně moje nejoblíbenější část studií. Na konci magisterského programu jsem cítil, že mě výzkum baví a chtěl bych v něm pokračovat, pokud možno v zahraničí. Své místo jsem našel na University of Birmingham v doktorském výzkumném projektu zaměřeném na piezoelektrickou keramiku. Studium chemie vyžaduje práci a úsilí. Pokud jste však ochotní je vynaložit, věřím, že FCH v Brně má veškeré prostředky k tomu, aby vám vaše cíle umožnila.“

Ing. Šárka Krňávková

„Pro studium chemie jsem se vlastně nerozhodla. Osud mi to tak trochu přihrál. Přihlášku jsem si podala v poslední možný termín a jen jako záchranu, kdybych se nedostala na zubárnu. Na přijímačky na zubárnu jsem pak ani nešla, protože jsem si uvědomila, že holka, co vidí kapku krve a omdlí, není úplně ten nejlepší kandidát na post zubaře a tak mi zbylo VUT. Chemii jsem si oblíbila vlastně až ve čtvrťáku na gymplu, díky nové učitelce. A program Medicínské aplikace jsem si vybrala proto, že jsem chtěla zůstat aspoň jednou novou u svého původního plánu. Ve výsledku toho, že to na mě "tak nějak zbylo" nelituji. Měla jsem možnost kdykoli odejít a rozhodně jsem to při učení na organiku chtěla udělat. Ale vydržela jsem a díky této škole jsem poznala spoustu skvělých lidí a získala široký přehled o tom, co všechno chemie nabízí.“