ÚSTAVCHEMIEPOTRAVINA BIOTECHNOLOGIÍ

Ústav chemie potravin a biotechnologií v současnosti tvoří jeden ze čtyř stabilních ústavů FCH VUT v Brně. Zajišťuje bakalářský program Chemie a technologie potravin (specializace Potravinářská chemie, Biochemická technologie, Chemie přírodních látek), navazující studijní programy Chemie přírodních látek a Potravinářská chemie a biotechnologie, doktorský studijní program Potravinářská chemie a habilitační řízení v programu Potravinářská chemie. Ústav se podílí i na zajištění specializovaných odborných předmětů v rámci bakalářského i navazujícího studijního programu Chemie pro medicínské aplikace garantovaného pracovníky ÚCHPBT a doktorských studijních programů Biofyzikální chemie a Biophysical Chemistry (joint-degree).

Kontaktní údaje

Ústav chemie potravin a biotechnologií
Fakulta chemická
Purkyňova 464/118, Královo Pole, 61200 Brno 12

+420 541 149 321

Studium je zaměřeno na získání aktivních znalostí a schopností potřebných při kontrole a řízení moderních potravinářských a biotechnologických výrob, fermentačních technologií i ostatních potravinářských, farmaceutických a chemických technologií, při práci v potravinářských, biotechnologických, kosmetických, genetických, biochemických, mikrobiologických i chemických laboratořích. Koncepce oboru je v souladu s aktuálními požadavky kladenými na specializované a vysoce kvalifikované pracovníky v moderních biotechnologických a potravinářských provozech, výzkumných a vývojových laboratořích, v kontrolních a inspekčních institucích i v obchodních společnostech.

Vědecké zaměření ÚCHPBT FCH VUT v Brně vychází z aktuálních trendů rozvoje moderních potravinářských věd. V současné době existují snahy k soustředění pracovních aktivit do několika nosných odborných oblastí, které budou současně představovat jedinečný odborný profil ústavu a budou i základem pro odbornou spolupráci na všech úrovních. Jako perspektivní a specifické se pro ÚCHPBT jeví následující směry:

  • zpracování a valorizace odpadů z potravinářského a zemědělského komplexu v rámci konceptu biorafinerie a strategie Green Deal, rozvoj moderních potravinářských technologií
  • rozvoj mikrobiálních biotechnologií a jejich využití k utilizaci vedlejších materiálů a k produkci látek s vysokou přidanou hodnotou,
  • moderní instrumentální, molekulární a buněčné metody a jejich využití ke kontrole složení, kvality, autenticity a zdravotní nezávadnosti potravin,
  • kosmetologie a technologie kosmetiky, využití přírodních látek v kosmetice, rozvoj metod k hodnocení biologického účinku, bezpečnosti a spotřebitelské přijatelnosti potravin a přírodních materiálů.

Uvedené směry se mohou rozvíjet vertikálně a mají velký potenciál i pro horizontální propojení a spolupráci celého ústavu. Důležitý je trvalý zájem a dostatečný počet studentů doktorského programu Potravinářská chemie, kteří mohou ve svých výzkumných projektech snad nejlépe propojovat dílčí problematiku a současně zavádět nové postupy. Ve všech uvedených oblastech je také ÚCHPBT otevřený spolupráci s odborným i veřejným sektorem v ČR i v zahraničí.

V současnosti se ÚCHPBT podílí na řešení mezinárodních projektů i projektů grantových agentur ČR i EU. Z hlediska projektové spolupráce lze za nejefektivnější považovat zapojení pracovníků ÚCHPBT do výzkumné platformy Centra materiálového výzkumu na FCH VUT v Brně, kde aktivně pracuje stálá pracovní skupina ÚCHPBT Biotechnologie a biomateriály, jež úspěšně rozvíjí oborovou i mezioborovou problematiku. Ústav rovněž disponuje certifikovanou senzorickou laboratoří, která poskytuje odborné veřejnosti certifikované kurzy a zkoušky hodnotitelů.

ÚCHPBT spolupracuje s řadou zahraničních a domácích institucí při řešení výzkumných úkolů všech výše uvedených směrů, studentských závěrečných prací, specializovaných analýz a transferu technologií (Výzkumný ústav pivovarský a sladařský Praha, VŠÚO Holovousy, Ústav přístrojové techniky AV ČR Brno, UACH AV ČR, Czech Globe atd). Zahraniční spolupráce je aktivně rozvíjena zejména s univerzitami a akademickými pracovišti v Norsku (Trondheim, As), Švédsku (Lund), Španělsku (Huelva), Rakousku (Vídeň, Graz), v Itálii a na Slovensku (VÚP Bratislava, Chemický ústav SAV, FBPT STU) a mnoha dalšími. Vizí budoucího rozvoje ÚCHPBT je budování moderního a flexibilního ústavu s výukou vycházející z chemické a inženýrské základny s širokým spektrem aplikací a mezioborových vazeb včetně propojení s průmyslovou/ praxí. K důležitým cílům ústavu patří také podpora kvalitního výzkumu podloženého projekty a mezinárodní spoluprací, získání a udržení vysoce kvalifikovaných učitelů a motivovaných studentů.