Detail předmětu
Analytická chemie II
FCH-BCA_ANC2Ak. rok: 2011/2012
Fyzikální aspekty analytických metod. Analytický signál a jeho kvalitativní a kvantitativní vyhodnocení. Výklad vybraných instrumentálních elektroanalytických, optických a separačních metod a jejich analytický význam. (Potenciometrie. Voltametrie a polarografie klasická, pulzní, rozpouštěcí, adsorptivní. Titrace s polarizovatelnými elektrodami. Elektrogravimetrie, coulometrie. Konduktometrie. dielektrimetrie. Optické metody, jejich rozdělení, vlastnosti elektromagnetického záření: Refraktometrie, interferometrie, polarimetrie, nefelometrie, turbidimetrie. Elektronová absorpční spektra, spektrální přístroje jejich obecné prvky. UV/VIS spektrofotometrie. Luminiscenční metody: molekulová fluorescence, fosforescence, chemiluminiscence. Základy atomové spektrometrie absorpční, emisní. Principy a význam základních chromatografických a elektromigračních metod). Základy analytické chemometrie. Analytické chyby a postupy vyhodnocení analytických výsledků a kalibračních funkcí. Analytické standardy. Základy analytických postupů reálných objektů. Analytický vzorek a jeho příprava k analýze pro destrukční a nedestrukční metody.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Výsledky učení předmětu
Prerekvizity
Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody
Způsob a kritéria hodnocení
Podmínkou pro absolvování zkoušky je získání zápočtu ze cvičení z Analytické chemie 2. Předchozí absolvování předmětu Analytická chemie I, jakož i Praktika z analytické chemie I a II, je doporučeníhodné.
Zkouška je ústní v rozsahu probírané tématiky. Hodnotí se stupeň znalosti látky a kreativní přístup při řešení analytické problematiky.
Osnovy výuky
Vybrané instrumentální metody: Elektroanalytické metody: Potenciometrie (elektrody). Voltametrie a polarografie (klasická, diferenčně pulzní, rozpouštěcí, adsorptivní), potenciometrická rozpouštěcí analýza, titrace s polarizovatelnými elektrodami. Elektrogravimetrie, coulometrie. Konduktometrie. dielektrimetrie. Optické metody, jejich rozdělení, vlastnosti elektromagnetického záření: Refraktometrie, interferometrie, polarimetrie, nefelometrie, turbidimetrie. Elektronová absorpční spektra, spektrální přístroje jejich obecné prvky. UV-VIS spektrofotometrie. Luminiscenční metody: molekulová fluorescence, fosforescence, chemiluminiscence, bioluminiscence. Základy optické atomové spektrometrie. Principy a význam základních chromatografických a elektromigračních metod. Analytický vzorek a jeho příprava k analýze pro destrukční a nedestrukční metody.
Učební cíle
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky
Základní literatura
Volka K.: Analytická chemie II. VŠCHT Praha, 1997. (CS)
Zařazení předmětu ve studijních plánech
- Program BPCP_CHCHT bakalářský
obor BPCO_CHTOZP , 2 ročník, letní semestr, povinný
obor BPCO_CHM , 2 ročník, letní semestr, povinný
obor BPCO_SCH , 2 ročník, letní semestr, povinný - Program BPCP_CHTP bakalářský
obor BPCO_CHP , 2 ročník, letní semestr, povinný
- Program BPCP_CHCHT bakalářský
obor BPCO_CHMN , 2 ročník, letní semestr, povinný
- Program BPCP_CHTP bakalářský
obor BPCO_BT , 2 ročník, letní semestr, povinný
- Program CKCP_CZV celoživotní vzdělávání (není studentem)
obor CKCO_CZV , 1 ročník, letní semestr, povinný
- Program BKCP_CHCHT bakalářský
obor BKCO_CHTOZP , 2 ročník, letní semestr, povinný
obor BKCO_SCH , 2 ročník, letní semestr, povinný
obor BKCO_CHM , 2 ročník, letní semestr, povinný - Program BKCP_CHTP bakalářský
obor BKCO_PCH , 2 ročník, letní semestr, povinný
obor BKCO_BT , 2 ročník, letní semestr, povinný
Typ (způsob) výuky
Cvičení
Vyučující / Lektor
Konzultace v kombinovaném studiu
Vyučující / Lektor