Ústav chemie materiálů
Cílem studijního programu Chemie a technologie materiálů
je poskytnout studentovi dobré znalosti základních principů anorganické, organické, fyzikální a makromolekulární chemie, chemického inženýrství, fyziky makromolekulárních látek a praktické znalosti inženýrské teorie a praxe. Studentům nabízí vzdělání v syntéze a charakterizaci polymerních, keramických a silikátových materiálů, v technologii zpracování plastů a výrobě kompozitů, v povrchových úpravách kovů a pro posouzení možných interakce těchto materiálů s prvky životního prostředí. Nejlepší absolventi oboru mohou pokračovat v doktorském studiu v oborech Chemie, technologie a vlastnosti materiálů a Makromolekulární chemie.
Zástupce ředitele
Sekretářka
Podnikatelským subjektům nabízí Ústav možnost konzultace praktických výrobních problémů, pomoc při řešení pojistných událostí, strukturní analýzu jak vstupních surovin, tak konečných výrobků, provádění speciálních měření fyzikálních, termomechanických a zpracovatelských vlastností a zakázkový vývoj nových polymerních, silikátových, keramických a kompozitních materiálů pro automobilové a dopravní aplikace, spotřební elektroniku, IT hardware, 3D tisk, obaly včetně potravinářských, plastové polotovary, stavební chemii a materiály, zdravotnické prostředky, adheziva, sportovní potřeby a antikorozní úpravu kovů.
nabídka studijních oborů:
Obor: Chemie, technologie a vlastnosti materiálů
Bakalářské studium, 3 roky, forma prezenční nebo kombinovaná
Absolventi získají potřebné teoretické znalosti a praktické dovedností využitelné především v oborech malotonážní a speciální chemie. Jako příklady lze uvést tato odvětví: polygrafie, agrochemie, papírenský průmysl, materiály pro elektrotechniku, bytová chemie, stavební chemie, průmysl barev, laků, povrchových úprav, farmaceutický průmysl, kosmetický průmysl, textilní průmysl, zpracování a využití biomateriálů, speciální a finální polymery, fotografie, film, obrazová komunikace. Absolventi se mohou uplatnit nejen přímo v provozech, ale i v řídících strukturách (managementu) nebo výzkumných a vývojových institucích firem a společností uvedeného zaměření. Absolventi jsou vybaveni potřebnými znalostmi a předpoklady pro další studium v oborech magisterských studijních programů Fakulty chemické, ale i jiných studijních programů chemického nebo chemicko-technologického zaměření.
Obor: Chemie, technologie a vlastnosti materiálů
Magisterský navazující studium, 2 roky, forma prezenční nebo kombinovaná
Základním rysem oboru chemie materiálů je nalézání a technologické využití kvalifikovaných vztahů mezi strukturou a užitnými vlastnostmi nekovových anorganických a organických materiálů na bázi homogenních a heterogenních soustav.
Obor: Chemie, technologie a vlastnosti materiálů
Doktorské studium, 4 roky, forma prezenční nebo kombinovaná
Cílem studia je vychovat odborníky v oblasti materiálového inženýrství a inženýrských technologií s důrazem na chemické procesy a vlastnosti materiálů. Do studia jsou zahrnuty také základy testovacích a měřících metod, aby absolventi byli schopni pracovat nejen jako vedoucí technologických týmů v chemických provozech, ale také v základním a aplikovaném výzkumu, ve výzkumných a vývojových ústavech zabývajících se testováním fyzikálněchemických charakteristik látek a v podnicích specializovaných na výrobu nových perspektivních materiálů. K tomu jsou také směrovány tuzemské a zahraniční stáže. Zařazením praktických cvičení doktorandi získávají základní zkušenosti s kontakty se studenty, což jim v budoucnu umožní zařadit se i do procesu výuky na vysokých a středních školách.
Obor: Chemie makromolekulárních materiálů
Doktorské studium, 4 roky, forma prezenční nebo kombinovaná
Cílem je získání nových, unikátních poznatků o vztazích mezi způsobem syntézy polymerních materiálů, jejich strukturou a fyzikálně chemickými vlastnostmi a nalezení způsobů, jak metodami přípravy řídit strukturu a funkce homogenních a heterogenních polymerních materiálů na jednotlivých rozměrových úrovních struktury a tím dosáhnout žádoucích vlastností. Dalším cílem je i rozvoj nových metod simulace a modelování vztahů mezi strukturou a vlastnostmi homogenních a heterogenních polymerních materiálů metodami molekulární dynamiky na molekulární úrovni a metodami fyziky kontinua na mikro- a makroskopické úrovni jakož mezních stavů heterogenních a neizotropních polymerních systémů.
Ústav chemie materiálů - lidé
doc. Ing. František Šoukal, Ph.D.
Michaela Mrkvicová
Ing. Radka Bálková, Ph.D.
Ing. Eva Bartoníčková, Ph.D.
Ing. Jan Bednárek
Ing. Vlastimil Bílek, Ph.D.
Ing. Matěj Březina, Ph.D.
prof. RNDr. Vladimír Čech, Ph.D.
Ing. Miroslav Černý, Ph.D.
Ing. Pavel Doležal, Ph.D.
Ing. Leoš Doskočil, Ph.D.
Ing. Silvestr Figalla, Ph.D.
Ing. Stanislava Fintová, Ph.D.
prof. Ing. Jaromír Havlica, DrSc.
Bc. Kamila Herkusová
Ing. Šárka Holcnerová
prof. RNDr. Josef Jančář, CSc.
Ing. Lukáš Kalina, Ph.D.
Ing. Jan Koplík, Ph.D.
Mgr. František Kučera, Ph.D.
Ing. Jiří Másilko, Ph.D.
Lubomír Mikšík
Ing. Radoslav Novotný, Ph.D.
Ing. Tomáš Opravil, Ph.D.
prof. Dr. Ing. Martin Palou
doc. RNDr. Jaroslav Petrůj, CSc.
Ing. Josef Petruš, Ph.D.
RNDr. Ivana Pilátová, CSc.
Mgr. Radek Přikryl, Ph.D.
prof. Ing. Petr Ptáček, Ph.D.
prof. Ing. Tomáš Svěrák, CSc.
Ing. Pavel Šiler, Ph.D.
Jana Šprtová
Ing. Jiří Švec, Ph.D.
doc. Ing. Lucy Vojtová, Ph.D.
Ing. Alena Vomáčková
Ing. Jaromír Wasserbauer, Ph.D.
Ing. Marek Zbončák, Ph.D.
Mgr. Veronika Pavliňáková, Ph.D.
Damjan Hann
prof. Ing. Ivan Chodak, DrSc.
Mgr. Kateřina Krutilová
doc. Ing. Jiří Kučerík, Ph.D.
Mutlu Özcan
Prof. RNDr. Zdeněk Pertold, CSc.
prof. Janez Stražišar
Mgr. Šárka Šachlová, Ph.D.
Mgr. Aneta Šťastná, Ph.D.
Odpovědnost: Ing. Jan Brada