Detail předmětu
Chemie a technologie reaktoplastů
FCH-BC_CHTRAk. rok: 2024/2025
Základní pojmy a rozdělení polymeračních technologií používaných pro výrobu velkoobjemových a inženýrských polymerů. Jednotlivé výrobní procesy, materiály, stroje a zařízení, energetické nároky na procesy, úpravy surovin atd. Možnosti reaktorově i post-reaktorově ovlivnit vlastnosti a použití polymerních materiálů. Předmětem výuky je rovněž chemie a technologie reaktoplastů.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Vstupní znalosti
Pravidla hodnocení a ukončení předmětu
Kurz je zakončen zkouškou, která má část písemnou (30 minut) a ústní (30 minut). Je třeba získat v obou částech hodnocení lepší než 50 %. Po úspěšném složení písemné zkoušky ji není třeba v případě neúspěšné ústní zkoušky znovu opakovat. Výsledná známka je určena podle aritmetického průměru procentuelní úspěšnosti obou částí.
Učební cíle
Schopnost vytvářet technologické komplety svázáním jednotkových operací, vytvořit si názorové představy o uspořádání technologických linek, získat konkrétní vědomosti o technologiích zpracování polymerů. Seznámit se s postupy modifikací vlastností polymerů při reaktorových i post-reaktorových modifikacích polymerů.
Základní literatura
Doporučená literatura
Manas CH., Salil K.R., Plastics Technology Handbook, CRC Press 2007, ISBN0-8493-7039-6 (EN)
Zařazení předmětu ve studijních plánech
- Program BPCP_MPMU bakalářský 3 ročník, letní semestr, povinně volitelný
Typ (způsob) výuky
Přednáška
Vyučující / Lektor
Osnova
1. Močovino-formaldehydové a melaminové pryskyřice. Monomery, výroba, vlastnosti, síťování, aplikace a použití, speciální aplikace.
2. Výroba a aplikace polyuretanů. Vliv struktury monomerů na vlastnosti PUR. Katalytické systémy, extendéry. Jednosložkové a dvousložkové polyuretanové nátěrové materiály. Polyuretanová lepidla. PUR pěny. PUR elastomery. Speciální aplikace.
3. Výroba a vytvrzování epoxidových pryskyřic. Plastifikace EP, reaktivní a inertní ředidla.
4. Výroba a zpracování fenol-formaldehydových pryskyřic. Monomery, syntéza, novolaky a resoly, aditiva, síťování, aplikace a speciality. Odstraňování volných monomerů.
5. Nenasycené polyesterové pryskyřice, přehled monomerů, výroba UP, metody síťování UP, speciální aditiva, vlastnosti, aplikace a použití, speciality. Chemie alkydů.
6. Furanové pryskyřice. Výroba polyetherů – polyethylenoxid, polypropylenoxid, polyfenylenoxid, fenoxypryskyřice, polyetheretherketon. Terpenové pryskyřice.
7. Chemie silikonů, adiční a kondenzační typy, metody síťování, katalyzátory. Modifikace silikonů. Vlastnosti a aplikace silikonů. Silseskvioxany.
8. Výroba polymerů a kopolymerů kyseliny akrylové, methakrylové a jejich derivátů. Bloková a emulzní polymerace – výroba a chemie akrylátových nátěrových materiálů. Polyakrylamid a síťované kopolymery – hydrogely. Polyakrylonitril. Kyanát-esterové pryskyřice. Kyanoakryláty.
9. Bismaleimidové pryskyřice. Přehled monomerů, speciální aditiva, síťování a vytvrzování, vlastnosti a aplikace.
11. Technické pryže, metody zpracování kaučuků a způsoby vulkanizace. Aditiva používaná pro vulkanizaci a vlastnosti pryže.
12. Reaktivní úpravy polymerů: roubování monomery s polárními skupinami, technologické procesy založené na roubování. Ionomery a výroba iontoměničů. Principy reaktivní aditivace – barvení, antioxidanty, retardéry hoření, fungicidy, extendéry, síťování.
V rámci přednášek bude zařazena 1 přednáška odborníka z praxe.