Laboratoř organické elektroniky a fotoniky
Zabýváme se aplikovaným a základním výzkumem v oblasti pokročilých organických materiálů v elektronice a fotonice. Nabízíme expertízy v oblasti organické syntézy funkčních materiálů, charakterizace a studia elektronových, optických, elektrických a optoelektrických vlastností a návrhu, konstrukce a charakterizace součástek a zařízení pro organickou elektroniku, senzoriku a fotoniku.
Laboratoř je specializovaná na syntézu nových funkčních látek, nanášení a charakterizaci tenkých vrstev, konstrukci prototypů a modelových součástek a na studium vlastností všech těchto částí. Klademe důraz na nalezení a porozumění vztahu mezi strukturou molekul a jejich sledovanými vlastnostmi a to jak na úrovni molekulární, tak i na úrovni nano-, mikro- a makroskopické. Mezi studované materiály patří zejména oligomery a polymery, nízkomolekulární látky a látky biologické a bioanalogické, ale i látky hybridní tj. anorganicko-organické. Ty pak tvoří aktivní složky zařízení, jako jsou bio-elektronické senzory a stimulátory, organické solární články, organické luminiscenční diody a displeje, senzory a optické komponenty. Spolupracujeme s mnoha domácími a zahraničními organizacemi a průmyslovými partnery. Iniciujeme, řešíme a spolupodílíme se na řešení národních, ale i mezinárodních projektů, a to i v rámcových programech Evropské unie.

prof. Ing.
MartinWeiter
Ph.D.
Vedoucí skupiny; organická elektronika, fotonika a bioelektronika, charakterizace optických a elektrických vlastností organických polovodičů, elektronové jevy, technologie výroby elektronických, fotonických a bioelektronických zařízení, tištěná elektronika.
Ing.
JanPospíšil
Ph.D.
Optoelektronika a fotonika, výzkum fotovoltaiky a fotodetektorů elektromagnetického záření na bázi hybridních materiálů, tenkovrstvé technologie, elektrická charakterizace materiálů, dielektrická spektroskopie.
+420 54114 9395, +420 54114 9396, +420 54114 9406, +420 54114 9816
pospisilj@fch.vut.cz
-
Výzkumné zaměření
- Organická syntéza – návrh, syntéza a chemická modifikace nových funkčních molekul
- Optická charakterizace – elektronové jevy ve studovaných materiálech a zařízeních pomocí základních a pokročilých optických metod
- Elektronická a optoelektronická charakterizace jevů jako jsou generace, transport a rekombinace náboje
- Dielektrická charakterizace pomocí impendanční spektroskopie a elipsometrie
- Příprava tenkých vrstev pomocí široké škály technik pro nanášení z pevné fáze i z roztoků, např. pomocí materiálového tisku
-
Řešené projekty
- AKTUÁLNÍ PROJEKTY
- ÚSPĚŠNĚ DOKONČENÉ PROJEKTY (VÝBĚR)
-
Vybrané publikace
-
Nabízené služby
- Návrh a vývoj nových zařízení a produktů na bázi organické a tištěné elektroniky a fotoniky
- Vývoj a optimalizace tiskových a tenkovrstvých technologií pro tištěnou elektroniku
- Integrace organické a tištěné elektroniky s biologickými systémy
- Vývoj nových materiálů a funkčních směsí pro organickou elektroniku a fotoniku
NAŠI PARTNEŘI:
